Ataköy Mahallesi Hurdacı İşe yaramayacak derecede bozulup zarar görmüş metal, plastik, cam ve kağıt materyallere hurda denilir. Hurdacı da bu metal aksamı ve farklı türdeki atıkları toplayan kişiye verilen isimdir. Hurdacılık, özelliğini yitirmiş durumdaki çalışmayan ve artık kullanılamayacak olan materyallerin yeniden işlerlik kazanması için toplanması ve geri dönüşüme sokulmasıdır.

Hurdacılar, toplamış oldukları çeşitli türdeki hurdaları ayrıştırma merkezine götürerek yapılış maddelerine göre sınıflandırarak biriktirirler. Bu biriktirme sonucunda toplananların belli bir kiloya ulaşması sonucunda biriktirilen materyal, geri dönüşüm tesislerine götürülür ve orada çeşitli işlemlere tabi tutulur. Ataköy mahallesi hurdacı, hurdaları yeniden kullanılır bir vaziyete sokar ve farklı ham maddelere dönüştürür.

Ataköy Mahallesi Hurdacı
Ataköy Mahallesi Hurdacı

Ataköy Mahallesi Hurdacı Neden Önemlidir?

Pek çokları tarafından önemsiz gibi görünen ancak son derece mühim bir iş olan hurdacılık, atıkların toprağa karışarak enerji israfına yol açmasını önler. Geri dönüşüm sayesinde, bu enerji israfının önüne geçilmesinin yanı sıra atıklara ilişkin şu kazanımlar yaşanır:

 • Doğal kaynakların etkin bir şekilde korunması
 • Ham maddeye ilişkin kaynak sağlanması
 • Enerji tasarrufu gerçekleştirilmesi
 • Doğal yaşam ve ekosistemin tam anlamıyla korunabilmesi
 • Yeni istihdam alanları açılması
 • Sera Gazı Salınımının Azaltılması
 • İthalatın azaltılmasıdır.

Doğal kaynakların, etkin bir şekilde korunması; atıklardan arınma gerçekleştirerek daha mümkün bir hal alır. Aynı zamanda iklim değişiminin tetikleyicisi olan sera gazı salınımı da atıkların toplanması sayesinde azaltılır. Böylelikle ekosistem ve doğa tam anlamıyla korunmuş olup enerji tasarrufu konusunda somut adımlar atılmış olur.

Ataköy Mahallesi Hurdacı Geri dönüşüm projeleri sayesinde çok önemli bir boşluğu dolduran hurda firmamız, geri dönüşüm sektöründe önemli bir yer edinmeye çabalar.

Geri Dönüşümde Kullanılan Hurda Materyaller

Ataköy mahallesi hurdacı tarafından geri dönüşüm için en çok kullanılan materyaller; kağıt, cam, plastik ve metal unsurlardır. Metaller, çok çeşitli olup sınıflarına göre ayrıştırılarak etkin geri dönüşüm sağlanılmaya çalışılır. Ayrıca hurda metaller, diğer geri dönüşüm unsurlarına göre daha değerli olarak görülür. Bu nedenle, hurda metallere diğer geri dönüştürülebilir materyallerden daha fazla ilgi gösterilir ve metalleri toplama adına daha çok çaba sarf edilir. Geri dönüşüm kapsamında firmamızca alınan maddeler şu şekildedir:

 • Kağıt
 • Plastik
 • Cam
 • Alüminyum
 • Pil
 • Bakır
 • Demir
 • Motor Yağı
 • Elektronik Atıklar
 • Tekstil ürünleri
 • Ahşaplar
 • Solvent temelli atıklardır.

Hurda Metallerin Geri Dönüşümünde Nasıl Bir Yol İzlenir?

En fazla geri dönüşüm yapılan materyaller olan hurda metaller, sanayi alanındaki pek çok sektörde yaygın bir şekilde kullanılır. Kullanım alanı oldukça geniş bu materyaller, araç gereç yapımında kullanılır. Firmamızca türlerine göre kategorize edilen materyaller, içinde bulundukları sınıflar doğrultusunda geri dönüşüm merkezimizde çeşitli işlemlere tabi tutulurlar. Sonrasında eritme ocaklarında eritilen bu materyaller, üretim sürecine dahil edilirler.

Kağıtlar Nasıl Geri Dönüşüme Tabi Tutulur?

Ataköy Mahallesi Hurdacı Kağıt, geri dönüşümde ilk sıralarda sayılan ve en çok toplanan hurda maddelerinden biridir. Geri dönüşüm kapsamında firmamızca toplanılan kağıtlar, kağıt hamuru oluşturulması için suyun içerisinde liflerine ayrılır. Kağıtların üzerinde bulunan mürekkebin kağıttan atılabilmesi için sodyum karbonat ve sodyum hidroksit kullanılır.

Belli işlemler uygulandıktan sonra hazır hale gelen kağıt lifleri, kağıt üretiminde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Kağıtlara geri dönüştürülebilirlik konusunda aktif döngü kazandırılması, doğanın ve bilhassa ormanların korunması açısından son derece mühim bir gelişmedir.

Atık Cam Nasıl Dönüştürülür?

Atık camlar, öncelikle renklerine göre ayrıştırılır. Ardından bünyelerinde bulunan atık ve katkı maddeleri doğrultusunda bir ayrıma tabi tutulurlar. Sonrasında camlar kırılır ve ham madde karışımına eklenerek yüksek sıcaklıklara sahip erime ocaklarına dökülür. Camlar bu şekilde firmamızca geri dönüştürülerek tekrar cam olarak kullanılabilir. Cama ilişkin geri dönüşüm hadisesi de ciddi yönde enerji tasarrufu sağlar.

Plastik Atıkların Dönüşümü Nasıl Gerçekleştirilir?

Plastik atıklar, cinslerine göre ayrıştırılıp firmamız geri dönüşüm merkezinde çeşitli işlemlere tabi tutulur. Sonrasında bu atıklar, çeşitli parçalara ayrılarak ham madde içine karıştırılır. Her atıkta olduğu üzere plastik atıklar da firmamızca eritmeye tabi tutulup ham madde olarak kullanılır hale getirilir.

Firmamız Ataköy Mahallesi Hurdacılık Sektöründe Nasıl Çalışır?

Ataköy mahallesi hurdacı firmamız, hurdacılık sektöründe profesyonel çalışmakta; tüm işleri eksiksiz ve kusursuz şekilde gerçekleştirmektedir. Satılmak istenen hurdalara piyasanın üstünde fiyat vererek hurda satışından iyi kazançlar elde edilmesine aracılık eder.

Sizin de birikmiş hurdanız var ve geri dönüşüme katkı sağlamak adına bizlere vermek isterseniz bir telefon kadar uzağınızdayız. İletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Hurda Fiyatları Güncel sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir